Сонячні панелі: їхня вартість та особливості експлуатації

Сонячні панелі: їхня вартість та особливості експлуатації

Ще кілька років тому вони викликали подив і цікавість сусідів. Однак усе частіше вони стають постійним елементом ландшафту на приватних ділянках: українці оцінили можливість заощадити, яку дають сонячні панелі. Причиною їхньої популярності є не тільки мода на екологічність, але і пропонована можливість фінансування покупки та установки домашньої фотоелектричної електростанції.

Як працюють сонячні батареї?

Принцип роботи сонячних панелей порівняно нескладний. Частиною установки є поглинач, тобто поверхня колектора, що поглинає сонячні промені й перетворює їх на тепло. Водночас варто пам’ятати, що традиційний чорний поглинач, яким була дошка, пофарбована чорною фарбою, відбивав значну частину сонячних променів, що потрапляли на нього. З огляду на енергоощадні причини, набагато краще працюють доступні селективні поглиначі, що вбирають майже 95 % світла. Також варто купити та порівняти якісний автономний інвертор.

сонячний

У сучасних сонячних панелях гальванічне покриття поглинача виготовляється із чорного нікелю, хрому, міді або високоселективного оксиду титану. Ще одним важливим елементом установки є трубки, у яких міститься нагріта сонячними променями рідина, яка потім тече в лоток і віддає своє тепло. Охолоджена рідина повертається в колектор, і мешканці будинку можуть використовувати гарячу воду без використання електрики.

Найбільше значення для ефективності всієї установки мають трубопроводи, обов’язково добре ізольовані та з найкоротшою відстанню між лотком і колектором, а також місткий лоток. Наприклад, для сім’ї з чотирьох осіб найкраще підійде ємність 600 л, що дасть змогу навіть у похмурі дні використовувати накопичену в ній енергію.

Де встановлювати сонячні панелі?

Найчастіше ми бачимо сонячні панелі на дахах будівель, адже їх важливо не встановлювати в тінистих місцях. Завдяки установці їх на даху можна заощадити місце на ділянці, проте варто пам’ятати, що на похилому даху, котрий найпоширеніший у будівництві, колектори мають бути:

 

  • встановлені, якщо кут нахилу становить менш як 25°;
  • добре розташовані щодо сторін світу так, щоби впродовж дня поглинати якомога більше сонячної енергії.

сонячний

Якщо встановити сонячні панелі на плоскому даху або на території ділянки, з’являється можливість оптимально розташувати їх щодо сонця, що дасть можливість підвищити його ефективність. Відмінним рішенням є установка окремо розташованих панелей на двовісних трекерах — упродовж дня вони стежать за сонцем у вертикальній і горизонтальній площинах. Це дає змогу значно заощадити енергію. Наприклад, два трекери, на яких встановлено 30 сонячних панелей, дають номінальну потужність 12 кВт, що дає можливість у сонячний день отримати орієнтовно 80–90 кВт/г, за умов помірної хмарності це орієнтовно 40 кВт/г. Одним із недоліків цього рішення є захоплення частини ділянки для установки та втрата тепла на етапі потоку теплоносія від сонячних панелей у бункер. Тому варто добре спланувати, на якій відстані від будинку поставити установку, щоби труби, котрі ведуть від колектора до лотка, були якомога коротшими.

Витрати на сонячні панелі

Плануючи установку фотоелектричної системи, варто підготуватися до великих витрат. На ціну сонячних панелей впливають кілька чинників, які варто проаналізувати, перш ніж приймати рішення про покупку:

 

  • розмір активної поверхні колектора;
  • тип використовуваного поглинача;
  • коефіцієнт поглинання сонячного світла, який має бути якомога вищим;
  • коефіцієнт випромінювання, що вказує втрати енергії, увібраної поглиначем;
  • ефективність колектора;
  • типи матеріалів, що використовуються у всій конструкції.

Тому ціновий діапазон усіх інвестицій може бути дуже великим. Однак не варто надмірно економити та використовувати акції, пропоновані неперевіреними на ринку компаніями. Мода на зведення будинків з енергоефективними установками призвела до появи безлічі компаній, які намагаються заробити на нестачі знань клієнтів, пропонуючи рішення, котрі виявляться невигідними в майбутньому.

сонячний

Пам’ятайте, що можна скористатися можливістю оформлення кредиту. Програма йде назустріч очікуванням бенефіціарів і внесла істотні корективи в отримання кредитів. Внесені зміни полегшують досягнення необхідного для залучення фінансування енергетичного стандарту будівель, унаслідок зниження рівня показників і введення гнучкості їх підбору під час проєктування. Претенденти на отримання кредиту більше не мають надавати проєкт будівництва та сертифікат енергетичної характеристики. Усе це зроблено для того, щоб обмежити шкідливий вплив на довкілля.

Отже, можливо, варто почати думати про те, як можна заощадити на використанні енергії відповідно до екологічної філософії?